Nietrzymanie moczu u kobiet: przyczyny i leczenie

Nietrzymanie moczu, także określane jako inkontynencja, polega na mimowolnym opróżnianiu pęcherza moczowego. Kobiece nietrzymanie moczu występuje nawet dwukrotnie częściej niż męskie. To wstydliwa, krępująca, a także uciążliwa dolegliwość, która dotyka nawet 20 proc. kobiet po 40. roku życia. Jak można sobie z nią poradzić?

Przyczyny nietrzymania moczu u kobiet

Wysiłkowe nietrzymanie moczu Najczęściej diagnozowane nietrzymanie moczu u kobiet to tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu. Pojawia się ono w momencie wystąpienia nagłego ciśnienia w jamie brzusznej, na przykład na skutek kichnięcia, kaszlu, śmiechu albo większego wysiłku fizycznego. Przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni dna miednicy, czyli mięśni Kegla, które nie zaciskają wtedy prawidłowo cewki moczowej.

Nietrzymanie moczu z naglącym parciem
Rzadziej diagnozuje się nietrzymanie moczu z naglącym parciem. Dochodzi do niego wtedy, gdy ma miejsce silne parcie na pęcherz i cewkę moczową, nad którym nie można zapanować, dlatego pojawia się mimowolny wyciek moczu. Przyczyną takiej dolegliwości jest pęcherz nadwrażliwy, inaczej nadreaktywny, który reaguje skurczami nawet na małe ilości moczu. Medycyna nie zna dokładnych przyczyn tej dolegliwości, ale uważa się, że ta postać inkontynencji związana jest z infekcjami układu moczowego, chorobami neurologicznymi i ogólnoustrojowymi: stwardnienie rozsiane, choroby Alzheimera, Parkinsona, cukrzyca.

Inne postaci nietrzymania moczu
Niekiedy pojawia się także mieszane nietrzymanie moczu, które zawiera elementy powyższych dolegliwości, nietrzymanie moczu z przepełnienia, przemijające nietrzymanie moczu na skutek zażywania leków moczopędnych, zapaleń pęcherza, a nawet picia mocnej kawy, herbaty czy jedzenia cytrusów, które podrażniają ścianki pęcherza.

Metody leczenia nietrzymania moczu

Inkontynencja nie minie sama. Ważna jest konsultacja z lekarzem urologiem. Podczas wizyty lekarz zapyta o obijawy i przyczyny nietrzymania moczu oraz zaleci dalszą diagnostykę. Następnie specjalista może zalecić odpowiednie leczenie.

Zmiana stylu życia
Polecana w przypadku naglącego nietrzymania moczu. Polega na wyleczeniu infekcji powodujących problem, ograniczeniu substancji drażniących pęcherz, piciu dużej ilości wody, podjęciu aktywności fizycznej, aby poprawić ogólny stan organizmu.

Ćwiczenia mięśni Kegla
Ćwiczenia mięśni dna miednicy mogą poprawić pracę cewki moczowej i zmniejszyć ryzyko mimowolnego wypływu moczu. Można także skonsultować się z fizjoterapeutką uroginekologiczną.

Farmakoterapia
W leczeniu nietrzymania moczu u kobiet stosowane są specjalne leki poprawiające pracę pęcherza moczowego, które zmniejszają jego wrażliwość.

Wkładki i majtki chłonne
Doraźnym sposobem na nietrzymanie moczu jest stosowanie dyskretnych wkładek i majtek chłonnych, które wchłaniają wilgoć i zapobiegają nieprzyjemnemu zapachowi. Przy określonych wskazaniach można zakupić także wyroby chłonne takie jak pieluchomajtki z refundacją NFZ – sprzedaż prowadzona jest na podstawie zlecenia otrzymanego od lekarza.

Zabiegi
Stosowane są także specjalistyczne zabiegi, w tym elektrostymulacja, ostrzykiwanie toksyną botulinową, operacje polegające na wszczepieniu taśm podpierających cewkę moczową metodami TOT, TVT, wszczepienie sztucznej cewki. Zabiegi prowadzone są w prywatnych klinikach medycznych. Niektóre dostępne są na NFZ.

Leave a Comment