Łysienie androgenowe – przyczyny i możliwości leczenia

Łysienie androgenowe nazywane jest także łysieniem typu męskiego. Okazuje się jednak, że nie tylko panowie cierpią na tą przypadłość ale dotyczy ona też całkiem sporej grupy kobiet. Cierpi na nie nawet do 40% kobiet w różnym wieku.

Co to jest łysienie androgenowe, jakie są jego przyczyny i czy można go leczyć?

Łysienie androgenowe to najczęstsza przyczyna utraty włosów. Schorzenie to spowodowane jest nadmierną reakcją mieszka włosowego na poziom androgenów we krwi, a przyczynia się do tego pochodna testosteronu – dihydrotestosteron (DHT). Efektem działania nadmiernej ilości androgenów jest miniaturyzacja oraz zanikanie mieszków włosowych. Niestety jest to proces nieodwracalny. Utrata włosów u kobiet związana z gospodarką hormonalną pojawia się bardzo często w okresie menopauzy lub jest związana z innymi chorobami takimi jak np. choroby tarczycy, nowotwory jajników i nadnerczy, zespół policystycznych jajników. W takich przypadkach to zdiagnozowanie i leczenie choroby pierwotnej ma wpływ na poprawę kondycji włosów. Inną przyczyną łysienia androgenowego są predyspozycje genetyczne. Wtedy łysienie zaczyna się w dość młodym wieku, po 30 roku życia, i jest procesem powolnym i długotrwałym przez co można przeoczyć początkowe stadium choroby. Jeśli zatem wiesz, że Twojej mamie lub babci włosy przerzedziły się znacznie, zwracaj uwagę na to co dzieje się na Twojej głowie. Nie bez znaczenia dla przebiegu choroby jest także przewlekły stres a czasem źle dobierane kosmetyki czy zabiegi stosowane na włosach.

Pierwszym i najważniejszym krokiem w terapii jest prawidłowe ustalenie przyczyny problemu. Kiedy już ją znamy do dyspozycji mamy kilka opcji: leczenie miejscowe, zabiegi medycyny estetycznej bądź leczenie ogólnoustrojowe. Do leczenia miejscowego używa się wcierek w skórę głowy. Najczęściej stosowany jest Minoxidil, środek wydawany na receptę, lub Piloxidil, środek o słabszym stężeniu substancji czynnej, który możemy zakupić bez recepty. Warto jednak pamiętać, że wcierki typu Minoxidil i Piloxidil działają tylko w czasie ich stosowania. Po zaprzestaniu leczenia problem powraca. Przy leczeniu ogólnoustrojowym stosowane są leki hormonalne – dobierane indywidualnie przez lekarza specjalistę. A jeśli chcemy sięgnąć do zasobów medycyny estetycznej to warto zainteresować się „wampirzym liftingiem” czyli mezoterapią osoczem bogatopłytkowym. Ważne, by zacząć działać jak najszybciej, aby opóźnić i spowolnić objawy schorzenia tak bardzo jak to jest możliwe.

Leave a Comment