Jak uniknąć sporów przy wyborze projektu wymarzonego domu?

Podjęliście wspólną decyzję o wybudowaniu wymarzonego domu? Gratulujemy! Teraz jednak czeka na was wiele kolejnych decyzji, które nie zawsze będą proste. Jak uniknąć sporów i szukać kompromisów przy wyborze projektu domu?

Spory wokół projektu domu

Wybór projektu domu ma kluczowe znaczenie. Nie tylko wpływa on na wygląd budynku, ale również związany jest z jego funkcjonalnością i kosztami eksploatacji. Gdy zatem przymierzacie się do budowy, znalezienie odpowiedniego projektu powinno być jedną z pierwszych czynności. Niestety, często w tym miejscu zaczynają się problemy, ponieważ każdy inwestor ma określony pogląd na wygląd swojego wymarzonego domu.

Budowa domu z kobiecego i męskiego punktu widzenia

Jako że budowa domu oczami kobiety i mężczyzny wyglądają inaczej, warto poznać, na co dokładnie zwracają uwagę inwestorzy i inwestorki.

Mężczyźni najczęściej patrzą na:

– zastosowane materiały budowlane – ich właściwości, w tym trwałość
– rodzaj ogrzewania budynku – dzisiaj coraz częściej wybierane są nowoczesne systemy jak pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe
– metraż garażu – powinien oferować dodatkowe miejsce do majsterkowania

Kobiety najczęściej patrzą na:

– styl projektu domu – inwestorki najczęściej preferują tradycyjne budownictwo
– wygląd budynku – duże znaczenie ma wizualizacja elewacji projektu
– obecność dodatkowych pomieszczeń – spiżarnia, garderoba, pralnia
– wielkość łazienek – powinny mieć większy metraż
– otwarte przestrzenie – optycznie powiększają dom, są łatwiejsze w urządzeniu

Jak wybrać najlepszy projekt domu?

Chociaż obecnie najpopularniejsze są gotowe projekty domów jednorodzinnych, to jednak wtedy, gdy nie można znaleźć wśród nich żadnych ciekawych planów, warto wziąć pod uwagę projekty indywidualne. Projekt indywidualny stworzony przez dobre biuro architektoniczne może łączyć w sobie życzenia inwestorki i inwestora, dając najlepszy plan bez potrzeby kompromisów.

Leave a Comment